NA ZAWODACH NIE ŚMIECIMY!

 

Ostatnie wydarzenia po Łemkowyna Ultra-Trail wstrząsnęły biegowym światem.  Zdyskwalifikowano zawodniczkę, która wygrała dystans 70km, za wyrzucenie na strasie pustych opakowań po żelach energetycznych. Opinie wśród biegaczy są podzielone. My nie oceniamy organizatora, zawodniczki, ani tej konkretnej sytuacji – ale problem na pewno istnieje i dlatego wprowadzamy do naszego regulaminu dodatkowy punkt, który mówi o bezwzględnym zakazie śmiecenia na trasie zawodów poza strefami wyznaczonymi.

Śmiecenie jest w naszym odczuciu niedopuszczalne – szczególnie podczas imprez sportowych, gdzie jesteśmy blisko natury i korzystamy z jej uroków. Co ciekawe, podczas spacerów, pieszych wędrówek czy treningów nikt przecież nie zostawia po sobie plastiku (a przynajmniej nie powinien), dlaczego więc niektórzy dają sobie przyzwolenie na takie zachowanie podczas zawodów?

W najbliższym czasie wprowadzimy odpowiednie zapisy do regulaminu, a dziś zamówiliśmy tablice informacyjne „koniec strefy zrzutu śmieci”. Podczas zawodów, śmieci będzie można wyrzucić wyłącznie w odległości do 200m od bufetu. Rozumiemy, że nie zawsze stoją tam kosze czy kartony na śmieci, wyrzucajcie więc: na pobocze, na trawę, w bok – obojętne, ale śmiecenie poza wyznaczoną strefą będzie karane dyskwalifikacją.

Ilość śmieci, które każdorazowo zbieramy po zawodach na całej długości trasy, jest ogromna. Część z nich jest rozwiana przez wiatr, części nie jesteśmy w stanie zebrać, bo ich po prostu nie widać. Butelki po wodzie, plastikowe kubeczki, folie, saszetki po żelach, tubki po shotach, opakowania po batonach i czekoladzie, skórki po bananach i pomarańczach. Tak- skórki po owocach to też śmieci! Sędzia jadący za Wami nie będzie pytał czy ten śmieć jest biodegradowalny po prostu pokaże wam czerwoną kartkę.

Ciekawostka: Czy wiecie, że podczas ostatniego Triathlonu Mietkowskiego zużyliśmy 18tys kubków plastikowych na 1100 zawodników? To oznacza, że na 1 zawodnika przypada ponad 16 kubeczków. Szok. Liczby mówią za siebie. I nie chodzi nam tu o oszczędność pieniędzy, ale środowiska.

Inna sprawa: Czy na prawdę jak stoi na mecie prysznic do schładzania się, basen z lodem do kąpania, to czy musimy wylewać na siebie wodę przeznaczoną do picia?

Nasz Apel: szanujmy naturę, szanujmy wodę, cieszmy się i korzystajmy z piękna przyrody. I do zobaczenia na trasie!

 

Wszystkie szczegóły, w tym planowane zmiany i ciekawostki, będą się sukcesywnie pojawiały na stronie zawodów oraz na:

fb: https://www.facebook.com/triathlonmietkow/

w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/264120737773669/

oraz w wysyłanym do zawodników newsletterze.

WIĘCEJ WPISÓW